Aktualności

Kolejne interwencje w ramach akcji „Zima”. Reaguj, gdy zagrożone jest ludzkie życie.

Policjanci powiatu oświęcimskiego codziennie kilkukrotnie interweniują wobec nietrzeźwych, stwarzających zagrożenie w ruchu drogowym, bądź śpiących pod gołym niebem. W okresie zimowym, dodatkowym zadaniem mundurowych jest kontrola miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne szukające schronienia przed niskimi temperaturami lub opadami atmosferycznymi w piwnicach, na strychach bądź w opuszczonych budynkach. Odnalezionym tam osobom policjanci  będą proponować schronienie w noclegowni, a osobom bezdomnym będącym pod wpływem alkoholu schronienie w ogrzewalni.  

Wielu zgłoszeń pod numer alarmowy 112 dokonują również mieszkańcy powiatu oświęcimskiego. Najczęściej są to przypadki, gdy nietrzeźwy śpi w miejscu publicznym, na klatce schodowej, strychu czy w piwnicy. Poniżej opis interwencji z ostatnich kilku dni.  
W nocy z piątku na sobotę (24/25.11.2023) o godzinie 1.00 operator numeru alarmowego 112, został powiadomiony przez pana Michała, że w rejonie sklepu spożywczego przy ulicy Wyspiańskiego w Oświęcimiu, leży pijany mężczyzna. Na miejsce pojechał jeden z patroli. Mundurowi ustalili, że jest to 60 – letni mieszkaniec Oświęcimia. Mężczyzna został umieszczony pod opieką pracowników izby wytrzeźwień.

W nocy z soboty na niedzielę (25/26.11.2023) o godzinie. 2.10 pani Elżbieta, która wracała do domu ze znajomymi, powiadomiła, że w przydrożnym rowie biegnącym wzdłuż ulicy Fabrycznej w Oświęcimiu siedzi pijany mężczyzna. Policjanci ustalili, że jest to 40 – latek z Oświęcimia. Nietrzeźwy został przewieziony do miejsca zamieszkania i oddany pod opiekę rodziny.
Kilkanaście minut później pan Piotr z Oświęcimia wracając do domu ulicą Nideckiego w Oświęcimiu wezwał pomoc dla siedzącej na chodniku nietrzeźwej młodej kobiety. Policjanci ustalili, że jest to 18 – latka z Oświęcimia. Nastolatka została oddana pod opiekę rodziny.
W niedzielę o godzinie 20 pan Mateusz powiadomił o nietrzeźwym mężczyźnie siedzącym na trawniku w rejonie osiedla Sikorskiego w Kętach. Policjanci ustalili, że jest to 32 – letni mieszkaniec sąsiedniego osiedla. Mężczyzna trafił pod opiekę rodziny.

Za zgłoszenia bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które nie przeszły obojętnie obok osób potrzebujących pomocy. W dalszym ciągu apelujemy o niezwłoczną reakcję na sytuacje, w których widzimy, że życie bądź zdrowie ludzkie może być zagrożone. Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112.

Apelujemy także o zwrócenie uwagi na mieszkających w sąsiedztwie samotnych seniorów oraz osoby z niepełnosprawnościami. Być może potrzebują wsparcia i pomocy, zwłaszcza w okresie zimowym.  W takich przypadkach wystarczy powiadomić najbliższy ośrodek pomocy społecznej oraz dzielnicowego. W pilnych przypadkach zgłoszenia należy dokonać dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
 

Powrót na górę strony