Aktualności

:(Mam cyberPROBLEM:(

Przelewając pieniądze chcieli pomóc rodzinie. Nie sądzili, że zasilą portfele oszustów.

Cyberprzestępcy, aby wyłudzić pieniądze często wykorzystują popularne portale społecznościowe oraz komunikatory.  Przestępczy proceder zaczyna się od  włamania na konto użytkownika portalu społecznościowego. Po złamaniu hasła oszust wysyła wiadomości do rodziny oraz znajomych prosząc o mniejszą lub większą kwotę pożyczki. Osoby, które otrzymały fałszywą wiadomość są przekonane, że korespondują z członkiem rodziny lub znajomym, więc deklarują pomoc i przelewają pieniądze lub dokonują płatności. W konsekwencji pieniądze trafiają do oszusta.
W ubiegłym tygodniu, poszkodowanymi takim właśnie przestępstwem zostały dwie mieszkanki powiatu oświęcimskiego. 51 – letnia mieszkanka Brzeszcz sądziła, że pieniądze w kwocie 4 000 złotych przekazuje swojej córce. Z kolei 31 – letnia mieszkanka Kęt sądziła, że pieniądze w kwocie 1500 złotych pożycza swojej siostrze.

Policjanci ostrzegają: Jeśli członek rodziny lub znajomy na Messengerze lub innym komunikatorze poprosi Cię o pożyczkę? Uważaj, to może być oszustwo!
Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Weryfikujmy wiadomości otrzymane od  rodziny i znajomych, w  których proszą oni o pożyczenie pieniędzy. Najpierw skontaktujmy się z tą osobą i upewnijmy się, czy faktycznie to ona potrzebuje wsparcia finansowego. W takich przypadkach zawsze kierujmy się rozsądkiem i zasadą ograniczonego zaufania.


 

Powrót na górę strony