Aktualności

Uwaga na niskie temperatury. Reagujmy na osoby zagrożone wychłodzeniem

Okres zimowy i ujemne temperatury to czas szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych, mieszkających samotnie, czy też dla tych, które przypadkiem znalazły się w okolicznościach zagrażających ich życiu. To właśnie w tym czasie dochodzi do zgonów w skutek wychłodzenia organizmu. W ostatnim czasie policjanci interweniowali wobec czterech mężczyzn leżących na śniegu. Jeden z nich w stanie hipotermii został znaleziony na terenie posesji, a następnie przewieziony do szpitala. Niestety nie udało się uratować jego życia. 

W przeciągu ostatnich trzech dni policjanci na terenie Nowego Targu, Krościenka nad Dunajcem i Rabki-Zdroju interweniowali wobec czterech mężczyzn, którzy znaleźli się w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu leżąc na śniegu. 66-latek w piątek rano został znaleziony na terenie jednej z posesji w Rabce-Zdroju. W stanie hipotermii mężczyzna został przewieziony do szpitala, gdzie następnego dnia zmarł. Jak ustalono, poprzedniej nocy mężczyzna wyszedł od swoich znajomych, jednak nie dotarł do domu. Rano został znaleziony nieprzytomny. Inni dwaj leżeli na chodniku w Nowym Targu, a jeden przy parkingu sklepowym w Krościenku.

Wszystkie informacje o tych osobach zostały przekazane na numer alarmowy od osób postronnych.
Za wszelkie zgłoszenia bardzo dziękujemy tym, którzy nie przeszli obojętnie obok osób potrzebujących pomocy. W dalszym ciągu apelujemy o niezwłoczną reakcję na sytuacje, w których widzimy, że życie bądź zdrowie ludzkie może być zagrożone. Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112. Dyspozytor skieruje na miejsce odpowiednie służby.

Kiedy temperatura na zewnątrz jest zbliżona do zera lub niższa, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Jeżeli znamy kogoś w trudnej sytuacji, kto narażony jest w tym okresie zimowym na wychłodzenie organizmu możemy powiadomić również Ośrodek Pomocy Społecznej, czy dzielnicowego. Aby dotrzeć do tych wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego z nas.

O miejscach przebywania osób bezdomnych można również powiadomić Policję poprzez aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy wybrać ikonkę "BEZDOMNOŚĆ" i zaznaczyć miejsce na mapie. Można również dodać opis, precyzując nasze zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują zgłoszenie.

Pamiętajmy jednak, że jeśli ktoś potrzebuje natychmiastowej pomocy, należy działać szybko, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
 

Powrót na górę strony