Aktualności

Chełmek. Nie dały nabrać się oszustom działającym metodą „na wypadek”

Policjanci ponownie ostrzegają przed oszustami, którzy telefonicznie usiłują wyłudzić pieniądze metodą „na wypadek”. Mieszkanki Chełmka nie uwierzyły w legendę, że osoby z rodziny pilnie potrzebują pieniędzy, bo miały wypadek. Natychmiast rozłączyły się i zadzwoniły na numer alarmowy 112.

Do dwóch prób oszustwa doszło wczoraj (28.02.2024) po południu. Tuż przed godziną 14,  nieznana kobieta, dzwoniąc na telefon stacjonarny 76-letniej mieszkanki Chełmka, podała się za jej córkę. Roztrzęsionym głosem informowała, że miała wypadek drogowy i potrzebuje pieniędzy, aby nie iść do więzienia. Świadoma oszustwa seniorka nie dała się nabrać. Natychmiast przerwała rozmowę, po czym zadzwoniła pod numer alarmowy 112 z informacją o próbie oszustwa.
Kilkanaście minut później podobny telefon otrzymała 62-letnia mieszkanka Chełmka. Kobieta również szybko zorientowała się, że dzwonią do niej oszuści, więc odłożyła słuchawkę i natychmiast zadzwoniła pod numer alarmowy 112.

Jak należy postąpić.

Policjanci apelują  o ostrożność oraz zachowanie rozsądku kiedy na telefon dzwoni osoba podająca się za bliskiego lub policjanta, który informuje o potrzebie wpłacenia pieniędzy, aby uniknąć kary więzienia.
W przypadku odebrania telefonu z taką wiadomością możemy mieć pewność , że jest to oszustwo, a nasz krewny jest bezpieczny.
Wtedy należy rozłączyć się i skontaktować bezpośrednio z krewnym, który sprawa ma dotyczyć. W przypadku braku kontaktu należy skontaktować się z innymi członkami rodziny. Należy pamiętać, aby nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, a także nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu. Pamiętajmy, że osobami szczególnie zagrożonymi tym przestępstwem są osoby, które od wielu lat posiadają telefony stacjonarne. Oszuści wykorzystują stare książki telefoniczne, w których znajdowały się dane abonentów: imię, nazwisko oraz adres. We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki Policji lub pod numer alarmowy 112.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego kolejnego ostrzeżenia swoim najbliższym oraz sąsiadom. Ostrzegajmy bliskich i znajomych o zagrożeniu. Wiedza na temat sposobów działania oszustów pomoże uniknąć im stania się ofiarą przestępstwa.

Im więcej osób świadomych metod działania przestępców, tym mniej oszukanych.  

 

Powrót na górę strony