Aktualności

Oszustwo na BLIK. Zanim prześlesz pieniądze, upewnij się, że to osoba znajoma prosi Cię o pilną pożyczkę.

Włamanie na konto portalu społecznościowego, a następnie wyłudzenie kodu BLIK do wypłaty gotówki, to przestępstwo, które bardzo często stosują oszuści. Poszkodowanymi stają się również właściciele kont znajdujących się na serwisach społecznościowych Facebook i Messenger.

W dniu wczorajszym  tj. 21marca br. o takim przestępstwie Policję powiadomiła 38 – letnia mieszkanka Kęt. Nieznany sprawca po włamaniu na jej konto społecznościowe, przesłał do jej rodziny i znajomych wiadomość, sugerując, że to ona potrzebuje pożyczyć kilkaset złotych. Znajomi mieli przelać pieniądze BLIKIEM. Kilkoro znajomych 38 – latki nie dzwoniąc do niej, BLIKIEM przelało jej po kilkaset złotych. Łącznie stracili 5 tysięcy złotych.  
Policjanci ostrzegają: jeśli członek rodziny lub znajomy za pośrednictwem Facebooka, Messengera lub innego komunikatora internetowego, poprosi Cię o pożyczkę, uważaj, to może być oszustwo!  
Bądźmy czujni i weryfikujmy wiadomości otrzymane od rodziny czy  znajomych, w  których proszą oni o pożyczenie pieniędzy. Najpierw skontaktujmy się z tą osobą i upewnijmy się, czy faktycznie to ona potrzebuje wsparcia finansowego. Z kolei osoby, których konto zostało przejęte, w chwili gdy ujawnią przestępstwo, natychmiast powinny ostrzec wszystkich znajomych.
Pamiętajmy, aby nie stać się ofiarą przestępstwa internetowego należy być czujnym, kierować się rozsądkiem oraz zasadą ograniczonego zaufania.
Nie dajmy się oszustom. Działajmy Razem.
Każda osoba może również pomóc w walce z oszustami. Wystarczy przekazać te rady swojej rodzinie oraz znajomym. Dzięki temu w porę zorientują się o próbie oszustwa i nie stracą pieniędzy. Będą wiedzieli jak postąpić.

 

Powrót na górę strony