Aktualności

Prewencyjne porady na Święta Wielkanocne

Niebawem Święta Wielkanocne. Rozpoczęliśmy okres przygotowań, robienia zakupów, wyjazdów, panuje tzw. „przedświąteczna gorączka”. Koniecznym jest jednak abyśmy nie zapominali o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa, które uchronią nas przed działaniem przestępców. Po niżej przedstawiamy kilka przydatnych rozwiązań, aby okres świąteczny upłyną w przyjemnej atmosferze, bez niepotrzebnego stresu i wyrzutów sumienia.

Wybierając się po świąteczne zakupy pamiętajmy aby zwracać baczną uwagę na otoczenie,  bądźmy wyczuleni na „sztuczny tłok” w sklepie i w środkach komunikacji. Nie trzymajmy w tylnych kieszeniach ważnych dokumentów oraz cennych przedmiotów. Na zakupy zabierajmy tylko potrzebną ilość pieniędzy i nie chowajmy gotówki w jednym miejscu. Zawsze informujmy Policję o osobach zachowujących się podejrzanie.
Podczas zakupów internetowych starajmy się za każdym razem dokładnie sprawdzać wybrane sklepy. Posługujmy się w tym celu, m. in. opiniami innych klientów . Bardzo istotne jest również unikanie podejrzanych linków, nie klikanie w nie i nie podawanie danych do swojej karty bankomatowej lub konta internetowego. Realizując płatności online zawsze sprawdzajmy, czy transakcja jest szyfrowana i bezpieczna.
Jeżeli zdecydujemy się wyjechać na kilka dni dokładnie pozamykajmy okna i drzwi, zamknijmy zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnej awarii.  Ponadto nie chwalmy się wszystkim na około, że planujemy wyjazd (w szczególności na portalach społecznościowych). W miarę możliwości poprośmy sąsiadów, aby zwrócili uwagę na nasze mieszkanie, np. wyjmowali korespondencję ze skrzynki i zabierali spod drzwi reklamy. Cenne przedmioty pozostawmy u bliskich, a większe kwoty gotówki zdeponujmy w banku.
Przed wyjazdem w dłuższą trasę zróbmy wszystko, aby bezpiecznie dojechać do celu i powrócić. Pamiętajmy o wcześniejszym sprawdzeniu oraz przygotowaniu auta do aktualnie panujących warunków pogodowych. Najwięcej jednak zależy od kierującego, który powinien przewidywać sytuację na drodze, szanować innych kierowców, przestrzegać przepisów i dostosować prędkość do warunków drogowych. Pod żadnym pozorem nie wsiadajmy do samochodu po spożyciu alkoholu – to najkrótsza droga  do tragedii. Opuszczając samochód pamiętajmy, aby nie zostawiać kluczyków w stacyjce, a dokumenty, portfele z pieniędzmi i cenne przedmioty nośmy przy sobie, pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi.
 Jadąc pociągiem zwracajmy szczególną uwagę na swoje pieniądze i dokumenty oraz na bagaż, starajmy się nie podróżować samotnie, unikać pustych przedziałów, opuszczając przedział, ani na chwilę nie pozostawiajmy bagażu bez opieki, nie opowiadajmy przygodnym znajomym ile pieniędzy mamy przy sobie.
Zachowajmy zdrowy rozsądek w Lany poniedziałek, czyli popularny śmigus-dyngus. Niewłaściwe zachowanie, jak np. oblewanie przechodniów, czy rzucanie z wysokości pojemników z wodą, może skutkować uszkodzeniem ciała lub zniszczeniem mienia, za co grozi odpowiedzialność prawna.
Uwzględniając powyższe rady, dbajmy nie tylko o bezpieczeństwo nas samych ale i naszych bliskich. Zróbmy wszystko, aby te nadchodzące święta Wielkanocne upłynęły nam bezpiecznie i w spokojnej atmosferze.


Małopolska Policja życzy Państwu Zdrowych oraz Bezpiecznych Świąt Wielkanocnych.

 

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony