Aktualności

Bez uprawnień i za szybko. Wpadł podczas weryfikacji zgłoszenia naniesionego na KMZB

Podczas weryfikacji zgłoszenia naniesionego na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, nowotarscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali 20-latka, który kierował samochodem kolegi pomimo braku uprawnień i przekroczył dozwoloną prędkość o 30 km/h. 20-latka czeka teraz sprawa w sądzie za popełnione wykroczenia, a 19-letni kolega, który siedział na fotelu pasażera za udostępnienie pojazdu osobie bez uprawnień, został ukarany mandatem karnym w kwocie 300 złotych. 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa stanowi platformę wymiany informacji pomiędzy Policją, a społeczeństwem. Jest narzędziem informatycznym umożliwiającym mieszkańcom sygnalizowanie miejsc zagrożonych podlegających sprawdzeniu przez Policję. W ubiegłym roku na terenie powiatu nowotarskiego to właśnie przekraczanie dozwolonej prędkości było najczęściej zgłaszany problem na interaktywnej mapie. Każde naniesione zgłoszenie wywołuje odpowiednią reakcję policji.

Tak było również wczoraj późnym wieczorem, kiedy podczas weryfikacji naniesionego zgłoszenia w miejscowości Czarny Dunajec dotyczącego przekraczania dozwolonej prędkości, policjanci ruchu drogowego ujawnili audi, którego kierowca jechał o 30 km/h za szybko. Za kierownicą auta siedział 20-latek, a na fotelu pasażera 19-letni kolega. Po sprawdzeniu w systemie okazało się, że nie posiadał on uprawnień do kierowania, a to kolega udostępnił mu samochód, aby doskonalił swoje umiejętności prowadzenia pojazdu, ponieważ przygotowuje się do egzaminu na prawo jazdy.

20-latka czeka teraz sprawa w sądzie. Za kierowanie samochodem bez wymaganych uprawnień to wykroczenie z art. 94 kodeksu wykroczeń i jest karane przez sąd, a nie w postepowaniu mandatowym i grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywna od 1 500 nawet do 30 tysięcy złotych. Orzeka się także zakaz prowadzenia pojazdów. Konsekwencje poniósł również jego 19-letni kolega, który za udostępnienie pojazdu osobie bez uprawnień, został ukarany mandatem karnym w kwocie 300 złotych.

KMZB funkcjonuje od 2016 roku. Na mapie najczęściej zgłaszane informacje dotyczą przekraczania dozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym. Na mapie znajdują się również informacje o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie występujących na terenie danej jednostki m.in.: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczość nieletnich, uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych. W 2023 roku w powiecie nowotarskim na interaktywną mapę zostało naniesionych 2605 zgłoszeń.

UWAGA !
"Mapa" nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.
Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.
 

Powrót na górę strony