Jak działa oszustwo „ na celebrytę” ? - prewencyjne zajęcia z seniorami.
W dniu 7 kwietnia 2025 roku policjantki Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przeprowadziły prelekcję w Krakowskim Centrum Seniora „Dom nr 10” przy ul. Okulickiego w Krakowie.
Oszustwo „ na celebrytę” to schemat, w którym oszust podszywa się pod znaną osobę (aktora, piosenkarza, influencera), by wyłudzić pieniądze lub dane osobowe. Do takiego typu oszustw wykorzystywana jest emocjonalna manipulacja.
Fałszywy profil — wygląda bardzo wiarygodnie: zdjęcia gwiazdy, stylizowane opisy.
Kontakt z ofiarą — najczęściej wiadomość prywatna: „To moje prywatne konto, chcę poznać prawdziwych fanów”. Ofiara czuje się wyróżniona.
Budowanie zaufania — codzienne rozmowy, komplementy, opowieści o „samotnym życiu w blasku fleszy”. Po czasie pojawia się sugestia: „Potrzebuję twojej pomocy…”.
Wyłudzenie pieniędzy — prośba o przelanie małej kwoty, np. na „kuriera z prezentem”, „tymczasowe konto”, „problem z bankiem”. Potem pojawiają się kolejne preteksty i coraz większe kwoty.
Zniknięcie lub dalsza gra — gdy przestajesz płacić, znikają albo wprowadzają kolejne postacie (asystent, kurier, prawnik).
Jak się chronić? Nigdy nie wysyłaj pieniędzy osobie, której nie znasz osobiście. Celebryci nie proszą fanów o pomoc finansową. Sprawdzaj profile — nawet jeśli wyglądają realnie.
Seniorzy podczas spotkania otrzymali praktyczne porady oraz materiały edukacyjne, policyjne gadżety w tym ulotki „Seniorze, nie daj się oszukać! Porady prewencyjne”, przygotowane we współpracy Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Policji (IPA) Region Kraków. Rozdano również ulotki informacyjne związane z Ogólnopolską Kampanią Profilaktyczną #ZnamTeNumery, zainicjowaną przez Komendę Główną Policji, oraz kampanią prewencyjną Policji i PZU pod hasłem
„A kto tu się podszywa?”, zawierającą wskazówki dotyczące bezpieczeństwa.