Aktualności

Funkcjonariusze krakowskiego oddziału prewencji policji pomogli bezdomnym w potrzebie.

Na nietypowy pomysł wpadli dwaj policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie. Otóż na nocną służbę zabrali ze sobą prywatne kurtki oraz koce. Odzież zamiast marnować się w szafach trafiła do spotkanych podczas służby bezdomnych.

22 stycznia br., w centrum Krakowa policjanci realizowali zadania związane z akcją „Bezdomni zimą”. Podczas kontroli miejsc pobytu osób zagrożonych wychłodzeniem natknęli się na dwóch bezdomnych. Mężczyźni nie chcieli skorzystać z ogrzewalni, schroniska lub przytuliska. Byli trzeźwi i zadbani. W skrócie opowiedzieli koleje swojego życia i poskarżyli się, że podczas nieobecności ktoś zabrał im koce i ciepłą odzież. Pomimo kolejnej zachęty do skorzystania z pomocy, jaką oferuje miasto Kraków, bezdomni odmówili. Swoją decyzję argumentowali sentymentem i przywiązaniem do miejsca pobytu.
Przed kolejną służbą mł.asp. Piotr Bożek i sierż. Łukasz Burak zaopatrzyli się w koce i dwie ciepłe kurtki, które przekazali bezdomnym. Mężczyźni nie kryli wzruszenia, dziękując za okazaną pomoc.
Aby można było nieść pomoc osobom zagrożonym wychłodzeniem organizmu, odpowiednie służby muszą posiadać informacje o miejscu ich przebywania. Pamiętajmy, że pomóc może każdy. Dlatego też, mając wiedzę o osobie potrzebującej, wystarczy powiadomić odpowiednie służby:  policję, straż miejską, czy też pogotowie ratunkowe. Nie bądźmy obojętni i reagujmy na osoby bezdomne, przebywające w miejscach, w których mogą ulec zamarznięciu (dworce, klatki schodowe, kanały, opuszczone budynki mieszkalne, ogródki działkowe itp.), a także na osoby leżące na ziemi, ławkach lub przystankach, nietrzeźwe, czy też osłabione. Nasze zainteresowanie może uratować komuś życie.
Apelujemy do wszystkich o przekazywanie telefonicznej czy e-mailowej informacji do najbliższej jednostki Policji   o osobach bezdomnych, które w czasie niskich temperatur będą przebywać w miejscach, w których ich życie i zdrowie może zostać narażone przez zamarznięcie. Możliwość zgłoszenia Policji, że ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia istnieje również za pośrednictwem internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa  - link.   Wystarczy na „mapie” zaznaczyć zagrożenie z kategorii „bezdomność”, określając miejsce jego występowania. Można również dodać opis, precyzując nasze zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują zgłoszenie.
Jednakże, jeśli ktoś potrzebuje natychmiastowej pomocy, należy działać szybko, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Powrót na górę strony