Aktualności

Zarzuty za znęcanie się nad zwierzętami

Policjanci z Krzeszowic przedstawili dwóm osobom zarzuty za znęcanie nad trzymanymi zwierzętami i doprowadzenia do śmierci 24 owiec.

18 lutego 2021 r. komisariat w Krzeszowicach został powiadomiony przez właściciela gospodarstwa rolnego w gminie Krzeszowice o konflikcie z kobietą, która dzierżawi od niego gospodarstwo. Podłożem konfliktu  miały być brakujące zwierzęta w stadzie owiec.
Na miejscu interwencji policjanci stwierdzili że owce na terenie gospodarstwa przetrzymywane są w niewłaściwych warunkach bytowania. Dach budynku gospodarczego przeciekał a podłoże było podmokłe. Na terenie posesji policjanci znaleźli truchła kilkunastu owiec i jagniąt.
Na miejsce wezwano powiatowego lekarza weterynarii, Krakowskie Towarzystwo Opieki na Zwierzętami  i pracowników miejscowego urzędu gminy w Krzeszowicach.
Lekarz weterynarii dokonał kontroli stada stwierdzając, że zwierzęta trzymane  są w niewłaściwych  warunkach bytowania  tj. bez dostępu do bieżącej wody i pożywienia, w nieocieplonym pomieszczeniu, z narażeniem ich na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i w warunkach rażącego  niechlujstwa.
Policjanci wykonali oględziny  miejsca przetrzymywania zwierząt znajdując truchła kolejnych owiec. Natomiast pracownicy Urzędu Gminy w Krzeszowicach dokonali zabezpieczenia pozostałych przy życiu owiec ze stada.
Kryminalni  zatrzymali 82- letniego gospodarza oraz 58-latkę, która dzierżawiła część gospodarstwa od mężczyzny. Tego samego dnia w krzeszowickim komisariacie obojgu  przedstawiono zarzuty z ustawy o ochronie zwierząt dotyczące znęcania się nad zwierzętami gospodarczymi oraz spowodowania uśmiercenia w sumie 24 owiec i jagniąt, poprzez przetrzymywanie ich w złych warunkach bytowania.  Podejrzanym grozi kara do 3 pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony