Aktualności

Zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się praniem brudnych pieniędzy pochodzących z pisania „na zamówienie" prac dyplomowych i rozpraw doktorskich

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie 17 marca 2021 r. funkcjonariusze Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego i Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali na terenie kraju 2 osoby w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się w latach 2016-2020 popełnianiem przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów i praniem brudnych pieniędzy. Zatrzymani zostali radca prawny i informatyk.

Odpłatne tworzenie prac dyplomowych i rozpraw doktorskich 
Działalność grupy przestępczej polegała na odpłatnym tworzeniem gotowych prac dyplomowych: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, a nawet rozpraw doktorskich, przy wykorzystaniu specjalnie do tego stworzonego systemu informatycznego. Członkowie grupy, za pośrednictwem powyższego systemu, odbierali zlecenia, a następnie przydzielali je konkretnym redaktorom, którzy tworzyli spisy treści, konspekty, rozdziały i całe prace dyplomowe. 
Kilka tysięcy zleceń na prace dyplomowe i rozprawy doktorskie 
Sporządzone odpłatnie prace przedkładano promotorom na wyższych uczelniach na terenie kraju. Wytworzone „na zamówienie” prace stanowiły podstawę do nadania przez rektorów tytułów zawodowych licencjata, inżyniera, magistra i tytułu naukowego doktora oraz wydania dyplomów ukończenia studiów wyższych. Rektorzy uczelni byli w ten sposób podstępnie wprowadzani w błąd co do rzeczywistego autorstwa tych prac. Dotychczas zidentyfikowano ponad 11 000 wpłat dokonanych przez kilka tysięcy zleceniodawców
Kluczowa rola radcy prawnego w praniu brudnych pieniędzy 
Wiodącą rolę w procederze prania brudnych pieniędzy odegrał zatrzymany radca prawny i doradca podatkowy, specjalizujący się w spółkach offshore działających na terenie rajów podatkowych. Jak ustalono, radca prawny organizując schemat prania wyprowadzania środków pieniężnych na zagraniczny rachunek bankowy za pośrednictwem instytucji bankowej, doprowadził do „wyprania” ponad 7 mln złotych, pochodzących z wpłat zleceniodawców. 
Radca prawny nie przyznał się do zarzucanych mu czynów
Zatrzymany radca prawny usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. 
Warunkowe tymczasowe aresztowanie 
Prokurator wystąpił do sądu o zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania. 19 marca 2021 sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy z zastrzeżeniem, że może ono zostać uchylone pod warunkiem zapłaty przez podejrzanego 2 mln złotych tytułem poręczenia majątkowego. 22 marca 2021 r. podejrzany wpłacił  kwotę poręczenia majątkowego ustalonego przez sąd. 
Zatrzymany informatyk
Rola zatrzymanego informatyka polegała na stworzeniu systemu informatycznego zarządzającego zleceniami oraz tworzeniu stron internetowych wykorzystywanych w przestępczej działalności grupy. 
Podejrzany usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz pomocnictwa do wyłudzenia poświadczenia nieprawdy. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Prokurator zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji. 
O zatrzymaniu  innych członków tej grupy informowaliśmy z prokuraturą w sierpniu ubiegłego roku. Link do artykułu:
https://malopolska.policja.gov.pl/krk/aktualnosci/1228,Sledczy-z-Komendy-Wojewodzkiej-i-Prokuratury-Okregowej-w-Krakowie-rozbili-zorgan.html

Opis filmu:

na poniższym filmie widać nieumundurowanego policjanta, który przegląda dowody rzeczowe w postaci laptoprów i innych nośników danych, zabezpieczonych w foliowych kopertach.

Opis filmu: policjant przegląda dowody rzeczowe zabezpieczone w foliowych kopertach

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 6.47 MB)

Powrót na górę strony