XIV Konferencja Szkoleniowa realizowana w ramach projektu „Zagrożenia w Sieci – profilaktyka, reagowanie”.
W ubiegłym tygodniu, w dniach 24 oraz 25 października 2024 roku w Inwałdzie odbyła się już XIV Konferencja Szkoleniowa adresowana do funkcjonariuszek i funkcjonariuszy Policji z województwa małopolskiego, realizujących założenia projektu „Zagrożenia w Sieci – profilaktyka, reagowanie”.
Partnerami tego projektu są Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego – Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie – Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - Państwowy Instytut Badawczy, a także Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonała Pani Katarzyna Kosik – Gajewska, Zastępca Dyrektora Departamentu Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie – mł. insp. Robert Michalik.
W trakcie pierwszego dnia konferencji policjanci mieli okazję wysłuchać wykładów wielu prelegentów, m.in.:
- Pani Dominiki Wąsik z Akademii Pozytywnej Profilaktyki i Terapii Uzależnień, która przybliżyła tematykę „Psychologiczne aspekty agresji i przemocy rówieśniczej”
- Pani Dominiki Wąsik i Pana Marka Wąsika z Akademii Pozytywnej Profilaktyki i Terapii Uzależnień, którzy zaprezentowali wykład „Profilaktyka nadużywania technologii informacyjno – komunikacyjnych wśród dzieci i młodzieży”
- Pani Katarzyna Bisialska z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowy Instytut Badawczy, wprowadziła uczestników w tematykę „AI – pułapki dla młodego umysłu”
- Pani Maria Mirecka z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowy Instytut Badawczy, omówiła tematykę „Wpływ smartfonów na człowieka i jego konsekwencje dla dzieci”
- Pani Oliwia Chojnacka reprezentująca Zespół Dyżurnet.pl zapoznała uczestników z tematem obejmującym „Treści szkodliwe i wpływ na dzieci i młodzież”.
W trakcie drugiego dnia szkoleniowego mieliśmy przyjemność wysłuchania ważnych wykładów, które były m.in. odpowiedzią na współczesne zagrożenia dzieci i młodzieży. Wysłuchaliśmy dwóch prelegentów:
- Pani Katarzyny Hernandez - Dyrektor Zespołu Edukacji Cyfrowej i Bezpieczeństwa w Sieci - Biuro Rzecznika Praw Dziecka – „Wizerunek dziecka w Sieci – dobro, które wymaga ochrony”
- Pan Kamil Oleszkiewicz z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowy Instytut Badawczy – „Dezinformacja”.
Ważne obszary dotyczące zagrożeń, z jakimi możemy spotkać się w Internecie, które przedstawili nam zaproszeni prelegenci, spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony uczestniczek i uczestników naszej Konferencji.