Z życia garnizonu

Rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka

Data publikacji 10.12.2024

Święto Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka wypada w rocznicę jej uchwalenia, czyli 10 grudnia 1948 r., a ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka (PDPC) była pierwszym dokumentem dotyczącym bezpośrednio praw człowieka - Zespół do spraw Ochrony Praw Człowieka KWP w Krakowie w związku z rocznicą przygotował stoisko.

Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa – tak stanowi pierwszy artykuł PDPC, ale znajdziemy w niej też m.in. zapis, że każdy człowiek ma prawo do urlopu i wypoczynku, a także stanowiący, iż matka i dziecko mają prawo do specjalnej opieki i pomocy oraz np. że wszystkie dzieci korzystają z jednakowej ochrony społecznej.

Również w grudniu w 2004 r., w polskiej Policji ustanowiono, unikatową na skalę europejską, sieć policyjnych pełnomocników ds. ochrony praw człowieka, która w tym roku obchodzi 20 – lecie swojego funkcjonowania. Przez lata zarówno sieć pełnomocników, jak i też przypisane im zadania, rozwijały się. Pełnomocnicy ustanowieni zostali w KGP, KSP, komendach wojewódzkich Policji, CBŚP, BSWP, CPK „BOA”, CBZC, CLKP oraz w szkołach Policji.

W wielu jednostkach stworzono także zespoły ds. ochrony praw człowieka, w skład których wchodzą pełnomocnicy. Istotną rolę w tym systemie pełnią także nieetatowi liderzy ds. ochrony praw człowieka, ustanowieni w części komend powiatowych/miejskich w całej Polsce. Wszystkie te osoby na co dzień urzeczywistniają wymiar Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz wielu innych dokumentów i aktów prawa krajowego i międzynarodowego, które regulują zagadnienia związane z prawami człowieka.

Głównym zadaniem Pełnomocników jest propagowanie praw człowieka i dbanie o przestrzeganie standardów ich ochrony w jednostkach Policji, a także bieżące monitorowanie działań policjantów pod kątem respektowania w swoich działaniach godności ludzkiej i przestrzegania praw człowieka oraz proponowanie rozwiązań mających na celu utrzymanie wysokich standardów w tym zakresie. Praca skupiona jest na trzech filarach: ochrona praw i wolności człowieka, przestrzeganie zasad etyki zawodowej oraz szeroko pojęte działania antydyskryminacyjne.

W KWP w Krakowie Zespół ds. Ochrony Praw Człowieka prowadzi również doradztwo w ramach polityki równościowej i etyki zawodowej.

Powrót na górę strony