Tag rocznica
Rozmiar czcionki
- Kraków uczcił pamięć ofiar sowieckiej agresji z 1939 roku W nocy z 16 na 17 września 1939 r. polski ambasador Wacław Grzybowski odmówił przyjęcia noty ZSRR informującej o rzekomym upadku Polski i konieczności ochrony ludności Ukrainy i Białorusi. Kilka godzin później Armia Czerwona wkroczyła do Polski, po uprzednim rozpoznaniu polskich sił i przygotowaniu aresztowań elit. W 85. rocznicę sowieckiej inwazji na Polskę mieszkańcy Krakowa oddali hołd ofiarom wojny i komunistycznego reżimu.
- 99. rocznica powołania Policji Kobiecej Dzisiaj kobieta będąca policjantką nie jest już żadnym zaskoczeniem. Bardzo dużo umundurowanych kobiet patroluje ulice, ściga przestępców i piratów drogowych. Policjantki wykonują konwoje, doprowadzenia, a także zabezpieczają imprezy masowe. Niejednokrotnie zajmują bardzo wysokie stanowiska w strukturach największej formacji umundurowanej. W tym roku obchodzimy 99 rocznicę powołania Policji Kobiecej.
- 232. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion wraz z Komendantem Miejskim Policji w Krakowie inspektorem Zbigniewem Nowakiem wzięli udział w krakowskich obchodach Konstytucji 3 Maja. Wraz z policjantami z Kompanii Honorowej KWP w Krakowie reprezentowali małopolską Policję w trakcie tegorocznych obchodów.
- „A więc wojna”... 83. rocznica agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę We wczesnych godzinach porannych 1 września 1939 roku, bez wypowiedzenia wojny, Niemcy zaatakowały Polskę. O 4:45 niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” ostrzelał z morza polską składnicę tranzytową Westerplatte na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Około 200 bohaterskich żołnierzy, pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego, odpierało ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, walcząc o wolność i suwerenność Ojczyzny. Wydarzenie to uznaje się za początek II wojny światowej.
- Druga rocznica przeniesienia Obelisku w Hołdzie Pomordowanym Policjantom II RP oraz ustanowienia Krzyża Martyrologicznego Minęły dwa lata od zmiany miejsca posadowienia obelisku w Hołdzie Pomordowanym Policjantom II RP oraz ustanowienia Krzyża Martyrologicznego na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Wraz ze zmianą miejsca Obelisku została przeniesiona także urna z ziemią z Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje.
- 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja Insp. Robert Strzelecki I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, policjanci i poczet sztandarowy Kompanii Honorowej KWP w Krakowie reprezentowali małopolską Policję podczas krakowskich obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jednym z punktów programu była uroczysta zmiana warty, odegranie hymnu państwowego, podniesienie flagi państwowej na maszt i złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
- Policjanci uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających ofiary II wojny światowej Kraków uczcił pamięć ofiar II wojny światowej. W 81. rocznicę jej wybuchu w Katedrze Wawelskiej odprawiona została uroczysta msza święta. Poprzedził ją Apel Poległych i złożenie kwiatów przed pomnikiem „Armii Kraków” w kwaterze żołnierzy Września '39 na cmentarzu Rakowickim.
- Złożenie kwiatów w miejscach upamiętniających poległych Policjantów Z okazji święta Małopolskiej Policji I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie inspektor Robert Strzelecki, Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie inspektor Piotr Morajko i inspektor Rafał Leśniak w asyście Kompanii Honorowej uroczyście złożyli kwiaty, oddając hołd poległym policjantom.
- 95. rocznica Policji Kobiecej – służą, pomagają, interweniują W tym roku przypada 95.rocznica powołania Policji Kobiecej. Choć okoliczności związane z pandemią i nałożonym reżimem sanitarnym nie pozwalają na zorganizowanie uroczystości jubileuszowych, to jednak wydarzenia te pozostają w naszej pamięci.