Bezpieczeństwo w turystyce podczas pikniku „Niedziela w Gorczańskim Parku Narodowym”
27 sierpnia br. policjantki z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie uczestniczyły w imprezie plenerowej zorganizowanej przez Gorczański Park Narodowy na polanie Trusiówka w Lubomierzu - Rzekach. W akcji udział wzięli: Nadleśnictwo Limanowa, Grupa Podhalańska GOPR, Starostwo Powiatowe w Limanowej, Gmina Mszana Dolna i Gmina Niedźwiedź, regionalna marka Zagórzańskie Dziedziny, lokalni artyści, rękodzielnicy i właściciele gospodarstw agroturystycznych.
Wśród wielu atrakcji jakie czekały na przybyłych uczestników znalazły się m. in.: warsztaty etnograficzne, zielarskie oraz przyrodnicze gry i zagadki. Wydział Prewencji zorganizował miasteczko edukacyjno – profilaktyczne z konkursami wiedzy o bezpieczeństwie w turystyce
oraz szeregiem materiałów edukacyjnych, takich jak: odblaski, naklejki, ulotki, plany lekcji, tabliczki mnożenia, mapy, przewodniki, foldery po Małopolsce. Można było rozwiązać krzyżówkę, rebus albo pokolorować policyjną malowankę. Ponadto policjantki opowiadały jak bezpiecznie spędzać wakacje w górach, nad wodą, w lesie, czy w miejscu zamieszkania. Rozmawiano o potencjalnych zagrożeniach i sposobach ich unikania oraz szukania pomocy. Sporą atrakcją okazała się możliwość odbicia swoich odcisków linii papilarnych, a także tatuaże z pieczątek z wizerunkiem smoków. Wielu turystów skorzystało z okazji do przymierzenia elementów policyjnego umundurowania i wykonania pamiątkowych fotografii z maskotkami małopolskiej Policji - Polisią oraz Inspektorem Wawelekim.
W związku z trwającym nadal sezonem wakacyjno-urlopowym udostępniono materiały profilaktyczne, w ramach kampanii informacyjnej „Stop włamaniom do domów”. Promowano ogólnopolską akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz zachęcano dzieci do uczestnictwa w konkursie filmowym, pn. „Artystyczny przeWODNIK", przekazywano książeczki edukacyjne „Bezpieczna woda” oraz gadżety ufundowane przez Fundację PZU. Podejmowano rozmowy z obecnymi na wydarzeniu seniorami, przestrzegając przed oszustami i ich podstępnymi metodami działania. Wręczano ulotki, a także notesy magnetyczne z poradami w tym zakresie. Promowano także narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zainteresowani mogli dowiedzieć się w jaki sposób z jej pomocą mogą zgłaszać przypadki związane z naruszeniem prawa. Przybliżono techniczną stronę KMZB oraz to w jaki sposób posługiwać się mapą i skutecznie z niej korzystać. Dodatkowo zaprezentowano uczestnikom materiały doborowe do Policji promujące zawód Policjanta, w tym ulotki jak zostać Policjantem.