xStrona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Działania prewencyjne

Oszustwa: Jak działać aby nie dać się oszukać?

28 lutego br. policjantki Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przeprowadziły spotkanie profilaktyczno-edukacyjne w Krakowskim Centrum Seniora „Dom nr 5” w Krakowie.

Policjantki podczas prelekcji omówiły w jaki sposób przestępcy manipulują emocjami swoich ofiar, aby skłonić je do przekazania pieniędzy lub poufnych danych. Poruszono również temat oszustw internetowych, które przybierają różne formy – od fałszywych stron bankowych i sklepów internetowych po phishing, czyli wyłudzanie danych poprzez spreparowane wiadomości e-mail i SMS.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak rozpoznawać podejrzane linki oraz jak sprawdzać wiarygodność stron internetowych, zanim dokonają transakcji. Wyjaśniono, jakie sygnały mogą świadczyć o próbie wyłudzenia pieniędzy.

Prelekcja miała na celu zwiększenie świadomości na temat różnych form oszustw oraz edukację w zakresie skutecznej ochrony przed nimi. Seniorzy otrzymali praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak reagować w przypadku podejrzenia oszustwa, gdzie zgłaszać niepokojące incydenty oraz aby informować o zagrożeniach swoich bliskich.  Działania oszustów mogą dotknąć każdego, ale świadomość zagrożeń i ostrożność to najlepsza obrona przed nimi.

Jak się chronić?

-    Nie podawaj danych przez telefon, Internet – banki i instytucje nie proszą o hasła czy kody przez telefon!

-    Sprawdzaj adresy stron internetowych – fałszywe strony często mają literówki lub nietypowe domeny.

-    Nie klikaj w podejrzane linki – zawsze sprawdzaj skąd pochodzi wiadomość.

-    Ostrożnie podchodź do „superokazji” – jeśli coś wygląda zbyt dobrze, to warto zastanowić się i zweryfikować czy jest bezpieczne.

-    Weryfikuj firmy i sprzedawców – czytaj opinie w internecie, zanim dokonasz zakupu lub inwestycji.


Seniorzy otrzymali materiały edukacyjne w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjnej #ZnamTeNumery, zainicjowanej przez Komendę Główną Policji, kampanii prewencyjnej Policji i PZU pod hasłem „A kto tu się podszywa?” oraz policyjne ulotki edukacyjne, m.in. „Seniorze, nie daj się oszukać! Porady prewencyjne”, powstałe we współpracy Wydziału Prewencji KWP w Krakowie z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Policji (IPA) Region Kraków.

 

  • wspólna fotografia
  • policjantka podczas prelekcji
  • policjantka z seniorkami
  • prelekcja
Powrót na górę strony