6 lat działalności małopolskiej policyjnej grupy „SPEED”
Małopolska grupa „SPEED” została powołana w lipcu 2019 roku, w celu szybkiego reagowania na rażące przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, popełniane głównie przez kierujących.
W jej skład wchodzi 36 doświadczonych i wyróżniających się policjantów ruchu drogowego, z różnych jednostek naszego garnizonu. Od początku jej istnienia funkcjonariusze skontrolowali ponad 387 tys. pojazdów, ujawniając prawie 400 tys. wykroczeń, oraz ponad 2300 przestępstw drogowych.
Policjanci grupy „SPEED”, szczególną uwagę zwracają na kierujących przekraczających dozwoloną prędkość, która jak wynika z analizy stanu bezpieczeństwa na terenie województwa małopolskiego jest jedną z dominujących przyczyn wypadków.
W ciągu tych 6 lat, funkcjonariusze ujawnili blisko 300 tys. wykroczeń związanych z nadmierną prędkością, w tym 5857 za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Zatrzymali prawie 7000 praw jazdy oraz 13 450 dowodów rejestracyjnych, głównie z powodu nieprawidłowego stanu technicznego pojazdu. Każdorazowo badali stan trzeźwości kierujących, ujawniając przy tym 1000 kierujących, u których badanie wykazało powyżej pół promila alkoholu w organiźmie. Ponadto ujawnili ponad 100 tys. innych wykroczeń, tych związanych również z nieprawidłowym zachowaniem wobec pieszych.
Grupa „SPEED” działa w trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Warto podkreślić, że na przestrzeni lat 2019-2024, stan bezpieczeństwa na drogach Małopolski uległ poprawie. Liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych zmniejszyła się o 61, tj., ze 176 w 2019r. do 115 w 2024r., co stanowi 35% spadek.
Film 6 lat SPEED.mp4
Pobierz plik 6 lat SPEED.mp4 (format mp4 - rozmiar 10.35 MB)
Pliki do pobrania
-
opis do filmu
12.38 KBopis do filmu