Tag wypalanie traw
Rozmiar czcionki
- Akcja zainicjowana przez gorlickich policjantów przeciwko wypalaniu traw przynosi efekty. Ilość podpaleń/wypalań traw zmniejszyła się o 2/3 w ciągu dwóch lat. 12 czerwca br., w Komendzie Powiatowej Policji w Gorlicach odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego, będącego kontynuacją akcji realizowanej przez gorlicką jednostkę wraz z innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo mieszkańców powiatu, a dotyczącej przeciwdziałania wypalaniu traw i pozostałości roślinnych w okresie wiosennym.
- Wypalanie traw powoduje szkody w mieniu, przyrodzie i jest karalne Co roku, w okresie wiosennym dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw na łąkach oraz nieużytkach rolnych. Od początku 2022 r. wieliccy strażacy interweniowali już ponad 120 razy w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi wypalania traw. Za taki czyn odpowie 35-letni mieszkaniec gminy Niepołomice. W trakcie interwencji policjantów, mężczyzna zachowywał się agresywnie, szarpał i kopał funkcjonariuszy w związku z czym został zatrzymany.
- Chcąc spalić śmieci na posesji, puścił z dymem prawie hektar łąki. Wypalanie łąk czy pastwisk to proceder nielegalny oraz bardzo niebezpieczny. Palenie śmieci na posesjach może również wymknąć się spod kontroli i jak w Gródku nad Dunajcem w powiecie nowosądeckim objąć swoim zasięgiem połacie łąk i zagrozić zabudowaniom.
- Gmina Chełmek. Chciał spalić śmieci - spalił żywopłot i łąkę Mieszkaniec gminy Chełmek przekonał się o tym jak trudno zapanować nad ogniem. Mężczyzna pomimo obowiązującego zakazu postanowił spalić odpady w ognisku przy domu. Niestety ogień wymknął się spod jego kontroli niszcząc żywopłot oraz kilkadziesiąt arów pobliskiej łąki.
- Cztery osoby ukarane mandatami za palenie ognisk i wypalanie traw w powiecie suskim Brak opadów deszczu oraz ciepła i słoneczna pogoda zachęca każdego do uporządkowania swojej działki po okresie zimowym. O tym, że nawet zwykłe spalanie gałęzi przy swojej posesji może prowadzić do pożaru, przekonało się czterech mieszkańców powiatu suskiego. Dzięki szybkiej informacji na numer alarmowy 112 czego efektem była błyskawiczna reakcja strażaków, nie doszło do tragedii.
- Wypalanie traw jest nielegalne i niebezpieczne! Alarmuj Reaguj! Cyklicznie na przełomie zimy i wiosny na terenie kraju odnotowuje się liczne przypadki pożarów mających związek z nielegalnym procederem wypalania traw, trzcinowisk lub pozostałości po zeszłorocznych zbiorach. Praktyka ta zazwyczaj prowadzi do powstania szeregu zagrożeń dla życia i zdrowia człowieka, zwierząt, a także środowiska naturalnego. Palące się w niekontrolowany sposób suche pozostałości roślinne mogą stanowić poważne zagrożenie pożarowe, jeśli w pobliżu znajdują się lasy, budynki mieszkalne lub gospodarcze albo zakłady przemysłowe. Unoszący się dym może również spowodować zagrożenie na drodze, wynikające z nagłego ograniczenia widoczności uczestnikom ruchu.