Tag cyberprzestępczość
Rozmiar czcionki
- Bankowcy dla Cyberedukacji: Spoofing – czy to na pewno telefon z banku? Czy wiesz, że oszuści podszywają się pod pracowników banków? Zdarza się nam korzystać z ofert, do których bank przekonał nas telefonicznie. Takie czasy – reklama dźwignią handlu. Ale czy to był na pewno telefon z banku? A jeśli nie?
- RANSOMWARE, bądź ostrożny, bo #YouMayBeNext - #TyMozeszBycNastepny Biuro do Walki z Cyberprzestępczością KGP wraz Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości i Interpolem w ramach kampanii #YouMayBeNext - #TyMozeszBycNastepny przypomina, że ransomware szyfruje dane i blokuje całe systemy.
- Dochodzenie w sprawie wycieku danych klientów ogólnopolskiej firmy energetycznej Małopolscy policjanci zwalczający cyberprzestępczość zatrzymali 37-letniego mieszkańca Wielkopolski, który miał uzyskać nieuprawniony dostęp do nagrań rozmów, a przez to do danych personalno – adresowych klientów firmy i groził ich ujawnieniem żądając okupu.
- Kompendium - jak nie dać się oszukać w Internecie Internet na dzień dzisiejszy to medium, w którym przeplata się świat realny z wirtualnym, życie zawodowe i prywatne... Granica jest coraz cieńsza i zaczyna się zacierać. Postęp cywilizacyjny zmusza nas do pogodzenia się z „częściową wirtualizacją” naszego życia – wymiana informacji, rozrywka, zakupy, bankowość… Praktycznie wszystkie aspekty realnego świata mają swój oddźwięk w cyberprzestrzeni. Jest szybko, tanio i 24 h na dobę. Kupić można wszystko, zawrzeć umowę ubezpieczeniową, założyć konto bankowe - wszystko w Internecie bez biegania po mieście, bez stania w kolejce, nie martwiąc się o godziny otwarcia.
- Sprzedajesz w Internecie? Uważaj możesz zostać oszukany! Apelujemy o ostrożność nie tylko podczas kupowania ale i podczas internetowych sprzedaży. Przestrzegamy przed wchodzeniem w linki przesłane od obcych osób. Chrońmy wszelkie loginy, hasła i numery PIN.
- Jak chronić się przed cyberprzestępcami w czasie pandemii? Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware - cyberprzestępcy nie próżnują i szukają wciąż nowych sposobów na uzyskanie korzyści finansowych kosztem użytkowników Internetu. Na co zwracać uwagę i jak wyjść ze starcia z przestępcami obronną ręką informuje kampania Interpolu, Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji i Państwowego Instytutu Badawczego NASK.
- Zamiast dużych zysków sądeczanka straciła 170 tys. złotych. Oszustwo na „zdalny pulpit” z kryptowalutami w tle Zaczęło się od kliknięcia w banner reklamowy – mieszkanka Sądecczyzny skuszona ofertą szybkiego zarobku podała swój numer telefonu w formularzu kontaktowym. Wówczas nie przypuszczała, że właśnie wpadła w sidła oszustów obiecujących zyski z inwestowania w kryptowaluty i że będzie ją to kosztowało utratę ponad 170 tysięcy złotych. Ostrzegamy przede wszystkim przed zagranicznymi firmami oferującymi handel kryptowalutami. Działalność brokerska w tym zakresie powinna zbyć zarejestrowana w Polsce.