Tag wojna
Rozmiar czcionki
- „A więc wojna”... 83. rocznica agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę We wczesnych godzinach porannych 1 września 1939 roku, bez wypowiedzenia wojny, Niemcy zaatakowały Polskę. O 4:45 niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” ostrzelał z morza polską składnicę tranzytową Westerplatte na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Około 200 bohaterskich żołnierzy, pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego, odpierało ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, walcząc o wolność i suwerenność Ojczyzny. Wydarzenie to uznaje się za początek II wojny światowej.
- Policjanci wzmacniają poczucie bezpieczeństwa uchodźców, w szczególności dzieci Funkcjonariusze pomagają migrantom, głównie kobietom i dzieciom oraz strzegą ich bezpieczeństwa. Mundurowi przeciwdziałają potencjalnym przestępstwom i wykroczeniom na dworcach czy innych punktach przesiadkowych, punktach obsługi uchodźców oraz w miejscach zakwaterowania większych grup wojennych migrantów. Policjanci wzmacniają poczucie bezpieczeństwa patrolując te miejsca ale i rozmawiając z uchodźcami. W przypadku dzieci stosują tzw. „kocyk bezpieczeństwa” („security blanket”).
- Ulotki przeznaczone dla uchodźców z Ukrainy Biuro Prewencji KGP przygotowało ulotkę w języku ukraińskim dotyczącą m.in. problematyki handlu ludźmi i zaginięć osób, przeznaczoną dla uchodźców z Ukrainy. Ulotkę można pobrać również w języku polskim.
- Funkcjonariusze chronią i pomagają uchodźcom zza wschodniej granicy. Olkuski hub. Wczoraj po godzinie 11.00 policjanci wspólnie z przedstawicielami innych instytucji oraz wieloma wolontariuszami przywitali kolejny pociąg z uchodźcami, którzy uciekli z ogarniętej wojną Ukrainy. W Olkuszu przygotowano dla nich profesjonalny punkt recepcyjny w pobliżu dworca PKP, tzw. hub.
- Policjanci pomagają obywatelom Ukrainy, którzy docierają do Krakowa Codziennie do Krakowa przyjeżdżają pociągi i autokary wiozące obywateli Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych musieli opuścić swój kraj. Nad bezpieczeństwem uchodźców, głównie kobiet i dzieci, cały czas czuwają policjanci. Funkcjonariusze patrolują rejon dworca PKP oraz dworca autobusowego, służą pomocą przybyszom, wskazują drogę do specjalnych punktów obsługi dla obywateli Ukrainy oraz udzielają niezbędnych informacji.
- Sądeccy policjanci z pomocą dla Ukrainy #Pomagamyichronimy Sądeccy policjanci angażują się w pomoc obywatelom Ukrainy, którzy uciekają ze swojej ojczyzny objętej działaniami wojennymi. W poniedziałek pomogli ukraińskim rodzinom bezpiecznie dotrzeć do miejsca zakwaterowania na terenie gminy Muszyna. Delegowani funkcjonariusze na granicy polsko-ukraińskiej wspierają miejscowe służby, a także włączają się w prowadzone w komendzie zbiorki żywności, artykułów higienicznych oraz środków opatrunkowych i dezynfekujących.
- Specjalna infolinia dla uchodźców z Ukrainy i ich rodzin na terenie RP Komenda Główna Policji uruchomiła telefony dyżurne oraz kontakty drogą mailową dla osób, które chcą przekazać Policji informacje o przypadkach handlu ludźmi, przestępstwach na tle seksualnym oraz zaginięciach uchodźców i ich rodzin, przebywających na terenie RP w związku z prowadzonymi działaniami zbrojnymi na terenie Ukrainy.
- Pocisk artyleryjski w Joninach Podczas wykonywania wiosennych prac polowych, rolnik natrafił na pocisk artyleryjski.