Aktualności

Sądeczanie od 7 lat korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nanieśli już ponad 19 tysięcy zgłoszeń

Data publikacji 09.10.2023

Dzięki niej mamy większy wpływ na bezpieczeństwo w naszym najbliższym otoczeniu. Mowa o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, która już od 7 lat skutecznie ułatwia kontakt obywateli z Policją. W tym czasie mieszkańcy Sądecczyzny chętnie dzielili się z funkcjonariuszami swoimi spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w ich najbliższej okolicy, nanosząc na mapę ponad 19 tysięcy zgłoszeń, z czego 54,4% zostało potwierdzonych przez policjantów.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa rozpoczęła działalność w październiku 2016 roku. Niewątpliwym atutem tej platformy wymiany informacji jest prosta obsługa oraz anonimowość zgłaszającego. Wszyscy mogą w ten sposób przekazywać Policji sygnały o sytuacjach, które negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa w rejonie zamieszkania. Każde zgłoszone zagrożenie jest weryfikowane przez policjantów, a zebrane dzięki temu informacje pozwalają funkcjonariuszom być tam, gdzie są najbardziej potrzebni, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom.

Od początku funkcjonowania Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa niezmiennie cieszy się wśród mieszkańców Sądecczyzny dużą popularnością, dając im wpływ na poprawę bezpieczeństwa w swojej okolicy. Od początku jej funkcjonowania do 1 października br. mieszkańcy nanieśli na mapę łącznie 19096 zgłoszeń, a każde z nich zostało zweryfikowane przez policjantów. Sądeccy mundurowi potwierdzili 54,4% naniesionych zagrożeń, a wśród najczęściej potwierdzanych były: dzikie wysypiska śmieci (62,4%), niewłaściwa infrastruktura drogowa (61,8%) oraz przekraczanie dozwolonej prędkości (61,7%). Z kolei najczęściej zgłaszano przekraczanie dozwolonej prędkości (7530 zgłoszeń, z których 46 uznano za żart/pomyłkę), nieprawidłowe parkowanie (2793 zgłoszenia, z których 56 uznano za żart/pomyłkę) oraz niewłaściwą infrastrukturę drogową (2148 zgłoszeń, z których 626 uznano za żart/pomyłkę).

Tylko od początku 2023 roku mieszkańcy Sądecczyzny zaznaczyli na KMZB 3248 zgłoszeń, po weryfikacji których policjanci potwierdzili 55,6% z nich.

Link do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Powrót na górę strony