Aktualności

Sprawdzając zgłoszenie z interaktywnej mapy nowotarscy policjanci ujawnili osobę poszukiwaną

Data publikacji 02.06.2022

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w Polsce stanowi platformę wymiany informacji pomiędzy Policją a społeczeństwem. Jest narzędziem informatycznym umożliwiającym mieszkańcom sygnalizowanie miejsc zagrożonych podlegających sprawdzeniu przez Policję. Ostatnio podczas weryfikacji zgłoszenia naniesionego na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, nowotarscy policjanci ujawnili osobę poszukiwaną.

26 maja br. na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa zostało naniesione zgłoszenie w kategorii „Żebractwo”. Ze zgłoszenia wynikało, że na ulicy Ludźmierskiej w Nowym Targu dwie lub trzy osoby chodzą po drodze obok samochodów i zaśmiecają pobocze. Każde naniesione na mapę zgłoszenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji. Tak było i w tym przypadku. Tego samego dnia policjanci z Referatu Patrolowo Interwencyjnego Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu pojechali we wskazane miejsce, gdzie potwierdzili zgłoszenie. Na miejscu zastali mężczyznę pochodzenia rumuńskiego, który podchodził do pojazdów stojących w korku i natarczywie namawiał kierowców do kupna m.in. zapachu samochodowego.  Za popełnione wykroczenie - handel bez zezwolenia, mężczyzna został ukarany mandatem karnym. Pomimo potwierdzenia zgłoszenia policjanci nadal sprawdzali, czy proceder się zakończył. 31 maja br. podczas kolejnego sprawdzenia ujawnili kobietę, która także natarczywie oferowała  do sprzedaży zapachy. Po sprawdzeniu w policyjnej bazie okazało się, że 35-latka z Rumunii jest poszukiwana przez krakowski sąd do odbycia kary 15 dni aresztu. Kobieta została zatrzymana i przewieziona do nowotarskiej komendy, a następnie do zakładu karnego. Dodatkowo odpowie za popełnione wykroczenie handlu bez wymaganego zezwolenia. 
KMZB funkcjonuje od 2016 roku. Na mapie (link - https://www.policja.pl/)  najczęściej zgłaszane informacje dotyczą nieprawidłowego parkowania, przekraczania dozwolonej prędkości, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym, wałęsających się bezpańskich psów. Na mapie znajdują się również informacje o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie występujących na terenie danej jednostki m.in.: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczość nieletnich, uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych. W 2021 roku w powiecie nowotarskim zostało naniesionych 1392 zgłoszenia, z czego 53,5% zostało potwierdzonych. Od 1 stycznia do  31 maja tego roku naniesiono 705 zgłoszeń, z czego 54,6 % zostało potwierdzonych. 
UWAGA ! "Mapa" nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112. Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.
 

Powrót na górę strony