Aktualności

Ponad 4300 zgłoszeń na KMZB w powiecie krakowskim w 2023 roku.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie podsumowali funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu krakowskiego i sprawdzili, o jakich zagrożeniach najczęściej, w minionym roku, informowali jej użytkownicy.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie podsumowali funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, na terenie powiatu krakowskiego za ubiegły rok. Przez 2023 rok mieszkańcy naszego powiatu korzystali z tego narzędzia 4309. razy. Mundurowi potwierdzili z tego 2058 zgłoszonych przez mieszkańców zagrożeń, z czego 1997 wyeliminowali. Najliczniejszą grupę zgłoszeń stanowiły zagrożenia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, między innymi przekraczanie dozwolonej prędkości (2167), nieprawidłowe parkowanie (727), niewłaściwa infrastruktura drogowa (334) i zła organizacja ruchu drogowego (300). Kolejna grupa zgłoszeń dotyczyła nielegalnych rajdów samochodowych (168), dzikich wysypisk śmieci (111), spożywania alkoholu w miejscach publicznych (103), wałęsających się bezpańskich psów (97), używania środków odurzających (60), grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją (59) oraz aktów wandalizmu (47). Pozostałe kategorie zgłoszeń liczyły od 20 do 3 zgłoszeń. Znaczna część naniesionych na mapę zgłoszeń pokrywała się i dotyczyła tych samych miejsc, co było dodatkowym sygnałem dla mundurowych, a zarazem potwierdzeniem na to, że dany rejon może być zagrożony. Część ze wskazanych przez obywateli zagrożeń była również zbieżna z informacjami, którymi dysponowali dzielnicowi, czy policjanci ruchu drogowego, dbający na co dzień o bezpieczeństwo na drogach naszego powiatu.

Każde zgłoszenie naniesione na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa było szczegółowo weryfikowane przez policjantów. Funkcjonariusze potwierdzali sygnały wskazane na mapie przez mieszkańców, a dzielnicowi tworzyli na tej podstawie plany działań priorytetowych, które miały na celu wyeliminowanie istniejących zagrożeń.

Przypominamy, że korzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest bardzo proste i wygodne. Zagrożenie można nanieść z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu. Co ważne, aby to zrobić, nie ma potrzeby zakładania żadnego konta, podawania swoich danych, czy numeru telefonu, można to uczynić całkowicie anonimowo. Każde zgłoszenie jest weryfikowane przez policjantów.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku zagrożenia życia i zdrowia lub potrzeby pilnej interwencji Policji należy korzystać z numeru alarmowego 112. Prosimy także o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji, bo każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.

 

Powrót na górę strony