Tag ukraina
Rozmiar czcionki
- Spotkanie edukacyjne dla uchodźców wojennych W dniu 5 grudnia 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Władysława Orkana w Porębie Wielkiej odbyło się spotkanie edukacyjne dla uchodźców wojennych przebywających na terenie ośrodka wypoczynkowego Ostoja Górska Koninki. Spotkanie zostało zorganizowane przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM) przy współpracy Zespołu ds. Ochrony Praw Człowieka KWP w Krakowie i funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Limanowej oraz Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej.
- Spotkanie edukacyjne z ukraińskimi uchodźcami Chrzanowscy policjanci spotkali się w Urzędzie Pracy z uchodźcami z Ukrainy przebywającymi na terenie powiatu. Podczas prelekcji rozmawiali między innymi o zagrożeniach handlu ludźmi, oraz o obowiązujących przepisach prawnych z zakresu ruchu drogowego.
- „Bezpieczne wakacje” dla dzieci z Ukrainy Zbliżające się wakacje to dla dzieci i młodzieży czas wypoczynku i relaksu. O tym, aby odpoczynek był nie tylko miły, ale i bezpieczny policjanci z Komisariatu Policji II rozmawiali z uczniami Szkoły Podstawowej nr 39 w Krakowie. Prelekcja skierowana była do młodzieży z ukraińskich klas, dla której wakacyjne miesiące będą nie tylko wytchnieniem od szkolnych obowiązków, ale także od trudnych przeżyć związanych z wojną.
- Gorliccy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem uchodźców i uczestniczą w akcji „Pluszowy miś dla dziecka z Ukrainy W związku z sytuacją na Ukrainie wielu uchodźców znalazło bezpieczne miejsce schronienia na terenie powiatu gorlickiego. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach w trakcie realizacji czynności służbowych kontrolują miejsca pobytu uchodźców, a najmłodszym wręczają maskotki.
- Brzescy policjanci zaangażowani w pomoc uchodźcom z Ukrainy Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Brzesku nie tylko zapewniają bezpieczeństwo, ale też pomagają w miejscach, gdzie autokarami i busami przyjeżdżają uciekający przed wojną obywatele Ukrainy. Wielu z nich próbuje znaleźć bezpieczne schronienie pokonując przy tym tysiące kilometrów. W tym trudnym czasie uchodźcy nie są jednak pozostawieni sami sobie. Mogą liczyć na pomoc policjantów, którzy dbają o porządek, a zmęczonym długą podróżą pomagają przenieść bagaże, wysiąść z autokarów i pociągów.
- Pomagamy i chronimy uchodźców z Ukrainy. Bocheńscy policjanci dbają o bezpieczeństwo migrantów wojennych. Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Bochni, Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu oraz Posterunku Policji w Trzcianie włączyli się w codzienną pomoc przybywającym do Polski ukraińskim uchodźcom. Od ponad dwóch tygodni mundurowi patrolują dworce kolejowe, zabezpieczają przejazdy pociągów z uchodźcami oraz kontrolują miejsca na terenie powiatu, w których zakwaterowano głównie kobiety i dzieci z Ukrainy. W ramach tych działań policjanci chcą zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa tym, którzy z powodu konfliktu zbrojnego zostali zmuszeni do opuszczenia swojego domu.
- Krakowscy policjanci pełnią służbę w rejonie ukraińskiego konsulatu Pod konsulatem Ukrainy w Krakowie od kilku tygodni tworzą się tam ogromne kolejki składające się nawet z ponad tysiąc osób i sięgające kilkudziesięciu a nawet kilkuset metrów. Obywatele Ukrainy załatwiają sprawy związane np. z dokumentami tożsamości. Ludzie ustawiają się już od wczesnego ranka do późnych godzin popołudniowych. Na miejscu służbę pełnią policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie
- Akcja „Pomagamy i chronimy uchodźców z Ukrainy” na krakowskim dworcu Na Dworzec Główny w Krakowie co dzień przyjeżdża kilkanaście pociągów z uchodźcami. Policjanci pomagają migrantom z Ukrainy , głównie kobietom i dzieciom oraz strzegą ich bezpieczeństwa. Mundurowi i kryminalni przeciwdziałają przestępstwom, szczególnie biorą na cel potencjalnych kieszonkowców, oszustów czy inne osoby o złych intencjach.
- Działania profilaktyczne na rzecz dzieci z Ukrainy 17 marca 2022 roku Wydział Prewencji KWP w Krakowie zainicjował działania profilaktyczne skierowane do dzieci z Ukrainy, przebywających w tymczasowych miejscach schronienia na terenie miasta Krakowa. To początek zaplanowanych działań w tego rodzaju punktach.
- Wieliccy policjanci aktywnie pomagają uchodźcom i czuwają nad ich bezpieczeństwem Poza pomocą materialną, wieliccy policjanci każdego dnia dbają o bezpieczeństwo mieszkańców Ukrainy a także udzielają im wskazówek i niezbędnych informacji przydatnych w nowej sytuacji w której obecnie się znaleźli. Na terenie powiatu Wielickiego aktualnie przebywa kilkaset osób, głownie kobiety i dzieci, które przed wojną uciekły i znalazły schronienie w Polsce.
- Krakowscy policjanci na Dworcu Głównym, pod Tauron Areną, konsulatem Ukrainy i wielu innych miejscach strzegą bezpieczeństwa przybyszów z Ukrainy Policjanci pomagają i ochraniają uchodźców z Ukrainy, głównie kobiety i dzieci, które docierają do Krakowa oraz są już w naszym mieście. Funkcjonariusze patrolują rejon Dworca Głównego, punkty recepcyjne dla cudzoziemców, ośrodki, do których trafiają uchodźcy, okolice konsulatu Ukrainy, a od wczoraj również rejon Tauron Areny, gdzie przybysze z Ukrainy składają wnioski o wyrobienie numeru PESEL. Mundurowi są w stałym kontakcie z przedstawicielami innych służb oraz wolontariuszami niosącymi pomoc migrantom. Policjanci zwracają także uwagę na podejrzanie zachowujące się osoby przebywające w okolicy uchodźców.
- Małopolscy policjanci nagrali komunikat ostrzegawczy dla uchodźców Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wspólnie z ukraińską wolontariuszką nagrali komunikat (w języku polskim i ukraińskim), który zwiera porady na temat bezpieczeństwa uchodźców. Komunikat emitowany w przestrzeni publicznej gdzie obsługiwani są ukraińscy uciekinierzy ze strefy wojny.
- Policjanci wzmacniają poczucie bezpieczeństwa uchodźców, w szczególności dzieci Funkcjonariusze pomagają migrantom, głównie kobietom i dzieciom oraz strzegą ich bezpieczeństwa. Mundurowi przeciwdziałają potencjalnym przestępstwom i wykroczeniom na dworcach czy innych punktach przesiadkowych, punktach obsługi uchodźców oraz w miejscach zakwaterowania większych grup wojennych migrantów. Policjanci wzmacniają poczucie bezpieczeństwa patrolując te miejsca ale i rozmawiając z uchodźcami. W przypadku dzieci stosują tzw. „kocyk bezpieczeństwa” („security blanket”).
- Dzielnicowi pomogli dwóm ukraińskim kobietom w znalezieniu schronienia Uciekając przed skutkami trwającej w Ukrainie wojny, mieszkańcy tego kraju kierują się do Polski w celu znalezienia spokoju i bezpieczeństwa. Aktywnie pomagają im w tym funkcjonariusze Policji w powiecie bocheńskim. Zrozumieniem, życzliwością a przede wszystkim osobistym zaangażowaniem w ubiegłym tygodniu wykazało się dwóch dzielnicowych z Komendy Powiatowej Policji w Bochni. Mundurowi kontaktowali się z osobami z własnego otoczenia aż do momentu w którym znaleźli schronienie dla dwóch kobiet uciekających przed wojną.
- Ulotki przeznaczone dla uchodźców z Ukrainy Biuro Prewencji KGP przygotowało ulotkę w języku ukraińskim dotyczącą m.in. problematyki handlu ludźmi i zaginięć osób, przeznaczoną dla uchodźców z Ukrainy. Ulotkę można pobrać również w języku polskim.
- Funkcjonariusze chronią i pomagają uchodźcom zza wschodniej granicy. Olkuski hub. Wczoraj po godzinie 11.00 policjanci wspólnie z przedstawicielami innych instytucji oraz wieloma wolontariuszami przywitali kolejny pociąg z uchodźcami, którzy uciekli z ogarniętej wojną Ukrainy. W Olkuszu przygotowano dla nich profesjonalny punkt recepcyjny w pobliżu dworca PKP, tzw. hub.
- Sądeccy policjanci z pomocą dla Ukrainy #Pomagamyichronimy Sądeccy policjanci angażują się w pomoc obywatelom Ukrainy, którzy uciekają ze swojej ojczyzny objętej działaniami wojennymi. W poniedziałek pomogli ukraińskim rodzinom bezpiecznie dotrzeć do miejsca zakwaterowania na terenie gminy Muszyna. Delegowani funkcjonariusze na granicy polsko-ukraińskiej wspierają miejscowe służby, a także włączają się w prowadzone w komendzie zbiorki żywności, artykułów higienicznych oraz środków opatrunkowych i dezynfekujących.