Tag Auschwitz
Rozmiar czcionki
- Oświęcim. Harmęże. Policyjne zabezpieczenie obchodów upamiętniających 84. rocznicę deportacji pierwszych Polaków do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, na terenie miasta i gminy Oświęcim zabezpieczali obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady upamiętniającego datę 14.06 - przybycia pierwszego transportu polskich więźniów politycznych w 1940 roku do obozu koncentracyjnego Auschwitz.
- Auschwitz - Birkenau. Podsumowanie zabezpieczenia „Marszu Żywych 2024” 6 maja br. na terenie Oświęcimia i Brzezinki w ramach Dni pamięci o holokauście, odbył się „Marsz Żywych”. Jego uczestnicy jak co roku przeszli Drogą Śmierci z byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz I do Auschwitz II – Birkenau. Główne uroczystości odbyły się przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu, który znajduje się pomiędzy ruinami dwóch największych krematoriów. Wzięło w nich udział 50 osób ocalałych z Holokaustu, minister edukacji Izraela Joaw Kisz, a także przedstawiciele polskiego rządu: pani Izabela Ziętka z Ministerstwa Edukacji Narodowej, pan Andrzej Szejna z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz około 6 tysięcy uczestników z całego świata, w tym młodzież żydowska oraz młodzież polska.
- AUSCHWITZ - BIRKENAU. PODSUMOWANIE ZABEZPIECZENIA „MARSZU ŻYWYCH 2023” 18 kwietnia 2023 roku na terenie Oświęcimia i Brzezinki w ramach dni pamięci o holokauście, odbył się 30. „Marsz Żywych”. 10 000 uczestników przeszło Drogą Śmierci z byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz I do Auschwitz II – Birkenau. Zabezpieczenie prewencyjne uroczystości, w której bierze udział tak duża liczba osób z całego świata zawsze stawia przed służbami niezwykle odpowiedzialne zadanie. Poprzedzone było ono rzetelnym przygotowaniem planów, a następnie koordynacją działań wszystkich służb nad czym czuwał sztab zabezpieczenia.
- Zabezpieczenie obchodów 78. Rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau Każdego roku, 27 stycznia na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau, a także przy pomnikach znajdujących się na terenie Oświęcimia, Brzezinki oraz Monowic mają miejsce obchody związane z rocznicą wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej trwającej w czasie II wojny światowej. Obchody mają na celu upamiętnienie ofiar niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych. W tym roku, w uroczystościach zorganizowanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau wzięło udział 20 byłych więźniów Auschwitz – Birkenau, Douglas Emhoff - mąż wiceprezydent USA Kamali Harris, delegacje i dyplomaci kilkunastu krajów, przedstawiciele władz wojewódzkich oraz lokalnych, przedstawiciele instytucji i organizacji, duchowieństwo, a także osoby chcące upamiętnić tę rocznicę.
- Oświęcim. Harmęże. Policyjne zabezpieczenie obchodów upamiętniających 82. rocznicę deportacji pierwszych Polaków do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz Oddziału Prewencji Policji w Krakowie na terenie miasta i gminy Oświęcim zabezpieczali obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady upamiętniającego datę 14.06 przybycia pierwszego transportu polskich więźniów politycznych w 1940 r. do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Patronat nad obchodami objął prezydent RP Andrzej Duda.