Tag uchodźcy
Rozmiar czcionki
- Spotkanie edukacyjne z ukraińskimi uchodźcami Chrzanowscy policjanci spotkali się w Urzędzie Pracy z uchodźcami z Ukrainy przebywającymi na terenie powiatu. Podczas prelekcji rozmawiali między innymi o zagrożeniach handlu ludźmi, oraz o obowiązujących przepisach prawnych z zakresu ruchu drogowego.
- Policjanci udzielili pomocy wyczerpanej i wyziębionej kurdyjskiej rodzinie Tatrzańscy policjanci odnaleźli w Dolinie Chochołowskiej 14-osobową grupę imigrantów, która w nocy nielegalnie przekroczyła granicę RP w Tatrach. Wszyscy byli wyczerpani, przemoczeni i zmarznięci, a małe dzieci wymagały natychmiastowej pomocy. Okazało się, że wędrują pieszo około 9 dni. Policjanci udzielili im pierwszej pomocy m.in. chroniąc przed deszczem i zimnem w ciepłych pojazdach. Pomogli również w zorganizowaniu posiłku i suchych ubrań. Najbardziej poszkodowane 5-letnie dziecko trafiło do zakopiańskiego szpitala. Okoliczności nielegalnego przekroczenia granicy wyjaśnia Straż Graniczna.
- Groził nożem trafił do aresztu Policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze osadzili w areszcie śledczym 29 – letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna przebywając na terenie jednego z ośrodków, w którym przebywają uchodźcy, dopuścił się gróźb karalnych wobec trójki współmieszkańców.
- Akcja ratowniczo-gaśnicza w Porębie Wielkiej Policjanci z oświęcimskiej komendy Policji brali udział w akcji ratowniczo – gaśniczej związanej z pożarem kotłowni budynku, w którym od zeszłego roku mieszkają matki z dziećmi - uchodźcy z Ukrainy. Policjanci razem ze strażakami skontrolowali pomieszczenia w poszukiwaniu osób, zabezpieczali miejsce zdarzenia oraz drogi dojazdowe, a w związku z panującym chłodem w radiowozach ogrzali kilkanaście dzieci.
- Gorliccy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem uchodźców i uczestniczą w akcji „Pluszowy miś dla dziecka z Ukrainy W związku z sytuacją na Ukrainie wielu uchodźców znalazło bezpieczne miejsce schronienia na terenie powiatu gorlickiego. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach w trakcie realizacji czynności służbowych kontrolują miejsca pobytu uchodźców, a najmłodszym wręczają maskotki.
- Policjanci pomagają uchodźcom i czuwają nad ich bezpieczeństwem Poza pomocą materialną, tatrzańscy policjanci dbają o bezpieczeństwo mieszkańców Ukrainy, a także udzielają im wskazówek oraz niezbędnych informacji przydatnych w nowej sytuacji, w której obecnie się znaleźli. Tym razem dla uchodźców małopolscy policjanci zakupili torby i walizki a najmłodszym przekazali pluszaki.
- Policjanci z powiatu krakowskiego zorganizowali zbiórkę na rzecz ukraińskich uchodźców Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie zorganizowali zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla uchodźców z Ukrainy. Zebrane dary, głównie żywnościowe, trafiły do magazynu OSP Wielka Wieś, gdzie z kolei zbiórkę prowadzi i koordynuje Urząd Gminy Wielka Wieś. Tam, każdego dnia przybywają uchodźcy, otrzymując najpotrzebniejsze rzeczy i środki do życia.
- Policjanci z Nowego Wiśnicza pomogli obywatelce Ukrainy odzyskać zgubioną torebkę z dokumentami Dwie kobiety narodowości ukraińskiej czekając na złożenie wniosków o nadanie numerów pesel w Urzędzie Gminy w Łapanowie, zgubiły torebkę, w której były dokumenty całej siedmioosobowej rodziny. Z pomocą przyszli policjanci Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu, którzy odzyskali torebkę wraz z jej cenną zawartością.
- Brzescy policjanci zaangażowani w pomoc uchodźcom z Ukrainy Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Brzesku nie tylko zapewniają bezpieczeństwo, ale też pomagają w miejscach, gdzie autokarami i busami przyjeżdżają uciekający przed wojną obywatele Ukrainy. Wielu z nich próbuje znaleźć bezpieczne schronienie pokonując przy tym tysiące kilometrów. W tym trudnym czasie uchodźcy nie są jednak pozostawieni sami sobie. Mogą liczyć na pomoc policjantów, którzy dbają o porządek, a zmęczonym długą podróżą pomagają przenieść bagaże, wysiąść z autokarów i pociągów.
- Działania na rzecz dzieci z Ukrainy na terenie Dworca Głównego w Krakowie Wydział Prewencji KWP w Krakowie przeprowadził działania profilaktyczne skierowane do dzieci z Ukrainy, przybywających do Krakowa w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia.
- Pomagamy i chronimy uchodźców z Ukrainy. Bocheńscy policjanci dbają o bezpieczeństwo migrantów wojennych. Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Bochni, Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu oraz Posterunku Policji w Trzcianie włączyli się w codzienną pomoc przybywającym do Polski ukraińskim uchodźcom. Od ponad dwóch tygodni mundurowi patrolują dworce kolejowe, zabezpieczają przejazdy pociągów z uchodźcami oraz kontrolują miejsca na terenie powiatu, w których zakwaterowano głównie kobiety i dzieci z Ukrainy. W ramach tych działań policjanci chcą zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa tym, którzy z powodu konfliktu zbrojnego zostali zmuszeni do opuszczenia swojego domu.
- Akcja „Pomagamy i chronimy uchodźców z Ukrainy” na krakowskim dworcu Na Dworzec Główny w Krakowie co dzień przyjeżdża kilkanaście pociągów z uchodźcami. Policjanci pomagają migrantom z Ukrainy , głównie kobietom i dzieciom oraz strzegą ich bezpieczeństwa. Mundurowi i kryminalni przeciwdziałają przestępstwom, szczególnie biorą na cel potencjalnych kieszonkowców, oszustów czy inne osoby o złych intencjach.
- Tatrzańscy policjanci pomagają uchodźcom i czuwają nad ich bezpieczeństwem Poza pomocą materialną, tatrzańscy policjanci dbają o bezpieczeństwo mieszkańców Ukrainy, a także udzielają im wskazówek i niezbędnych informacji przydatnych w nowej sytuacji, w której obecnie się znaleźli. Na terenie powiatu tatrzańskiego aktualnie przebywa kilkaset osób, głównie kobiety i dzieci, które przed wojną uciekły i znalazły schronienie w Polsce.
- Działania profilaktyczne na rzecz dzieci z Ukrainy 17 marca 2022 roku Wydział Prewencji KWP w Krakowie zainicjował działania profilaktyczne skierowane do dzieci z Ukrainy, przebywających w tymczasowych miejscach schronienia na terenie miasta Krakowa. To początek zaplanowanych działań w tego rodzaju punktach.
- Wieliccy policjanci aktywnie pomagają uchodźcom i czuwają nad ich bezpieczeństwem Poza pomocą materialną, wieliccy policjanci każdego dnia dbają o bezpieczeństwo mieszkańców Ukrainy a także udzielają im wskazówek i niezbędnych informacji przydatnych w nowej sytuacji w której obecnie się znaleźli. Na terenie powiatu Wielickiego aktualnie przebywa kilkaset osób, głownie kobiety i dzieci, które przed wojną uciekły i znalazły schronienie w Polsce.
- Policjanci z powiatu krakowskiego w trosce o bezpieczeństwo uchodźców z Ukrainy Policjanci z powiatu krakowskiego dbają o bezpieczeństwo uchodźców uciekających z terenu zagrożonego wojną na Ukrainie, pilnując ładu i porządku zarówno na lotnisku w Balicach, jak i w rejonach ich zakwaterowania.
- Krakowscy policjanci na Dworcu Głównym, pod Tauron Areną, konsulatem Ukrainy i wielu innych miejscach strzegą bezpieczeństwa przybyszów z Ukrainy Policjanci pomagają i ochraniają uchodźców z Ukrainy, głównie kobiety i dzieci, które docierają do Krakowa oraz są już w naszym mieście. Funkcjonariusze patrolują rejon Dworca Głównego, punkty recepcyjne dla cudzoziemców, ośrodki, do których trafiają uchodźcy, okolice konsulatu Ukrainy, a od wczoraj również rejon Tauron Areny, gdzie przybysze z Ukrainy składają wnioski o wyrobienie numeru PESEL. Mundurowi są w stałym kontakcie z przedstawicielami innych służb oraz wolontariuszami niosącymi pomoc migrantom. Policjanci zwracają także uwagę na podejrzanie zachowujące się osoby przebywające w okolicy uchodźców.
- Małopolscy policjanci nagrali komunikat ostrzegawczy dla uchodźców Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wspólnie z ukraińską wolontariuszką nagrali komunikat (w języku polskim i ukraińskim), który zwiera porady na temat bezpieczeństwa uchodźców. Komunikat emitowany w przestrzeni publicznej gdzie obsługiwani są ukraińscy uciekinierzy ze strefy wojny.
- Policjanci wzmacniają poczucie bezpieczeństwa uchodźców, w szczególności dzieci Funkcjonariusze pomagają migrantom, głównie kobietom i dzieciom oraz strzegą ich bezpieczeństwa. Mundurowi przeciwdziałają potencjalnym przestępstwom i wykroczeniom na dworcach czy innych punktach przesiadkowych, punktach obsługi uchodźców oraz w miejscach zakwaterowania większych grup wojennych migrantów. Policjanci wzmacniają poczucie bezpieczeństwa patrolując te miejsca ale i rozmawiając z uchodźcami. W przypadku dzieci stosują tzw. „kocyk bezpieczeństwa” („security blanket”).
- Sądeccy policjanci pomogli ukraińskiej rodzinie „Potrzebujemy pomocy, nie mamy jak dotrzeć do naszego syna, który znajduje się na przejściu granicznym Dołhobyczów–Uhrynów oddalonym od Nowego Sącza ponad 300 km”. Takie słowa usłyszeli od zdenerwowanego małżeństwa z Ukrainy policjanci patrolujący sądecki dworzec autobusowy. W takiej sytuacji mundurowi nie mogli pozostać obojętni. Zrobili wszystko aby rodzina znów była razem.