Tag zima
Rozmiar czcionki
- Przygotowanie Małopolskiej Policji do zadań „ ZIMA 2024/2025” 4 listopada br. w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczył wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar. Przybyłych przedstawicieli służb przywitał Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie insp. Piotr Morajko.
- Nie bądź obojętny, reaguj, gdy ktoś potrzebuje pomocy Okres jesienny, kiedy temperatura znacznie spada, zwłaszcza w nocy, jest trudnym czasem dla osób bezdomnych oraz tych, które incydentalnie znalazły się w okolicznościach zagrażających ich życiu, dlatego należy je objąć szczególną opieką. Widząc, że ktoś potrzebuje pomocy, nie zwlekaj, reaguj.
- Bryła lodu uszkodziła dwa samochody Dwa samochody osobowe zostały uszkodzone przez fragment lodu, który spadł z dachu budynku w Bochni na ulicy Różanej. Spadający w ten sposób śnieg lub lód może być przyczyną tragedii, dlatego przypominamy, że zgodnie z ustawą Prawo budowlane, obowiązek odśnieżania dachów i usuwania nawisów śniegu i lodu, spoczywa na właścicielach, zarządcach i administratorach obiektów.
- Tarnowscy policjanci pomogli bezdomnemu Tarnowianin bez stałego miejsca zamieszkania wybrał namiot, jako swój dom. Postawiony w zagajniku leśnym w północnej części miasta służył mu za schronienie. W ostatnich dniach odwiedzili go policjanci i przetransportowali go do ogrzewalni, by choć na chwilę mógł się ogrzać.
- Krakowscy policjanci kontrolowali zbiorniki wodne mogące służyć jako dzikie lodowiska Zamarznięte zbiorniki wodne to pokusa szczególnie dla najmłodszych. Chcąc wykorzystać atrakcję jaką są ślizgawki, mogą nieświadomi zagrożenia narazić się na duże niebezpieczeństwo. Policjanci na terenie Krakowa prowadzą kontrole miejskich akwenów, aby zapobiegać tragicznym w skutkach wypadkom.
- W mrozy marzną również zwierzęta. Zadbajmy o nie w tym okresie! Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie apelują o szczególną opiekę nad zwierzętami o tej porze roku, zwłaszcza kiedy temperatura spada poniżej zera.
- Pomoc niesiona bezdomnym-potrzebującym w okresie zimy przez gorlickich dzielnicowych. Gorliccy policjanci systematycznie od początku okresu jesienno-zimowego prowadzą akcję kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych, niezaradnych i samotnych, aby uchronić ich przed wychłodzeniem. Niskie temperatury stanowią zagrożenie dla wielu osób. Zwróćmy uwagę na potrzebujących, interwencja może uchronić czyjeś życie i zdrowie.
- Twój telefon może uratować czyjeś życie Każdego roku, w okresie jesienno-zimowym odnotowuje się przypadki zgonów z powodu wychłodzenia organizmu. W tym czasie osoby będące w kryzysie bezdomności, mieszkające samotnie, nieporadne życiowo, czy też te, które incydentalnie znalazły się w okolicznościach zagrażających ich życiu, należy objąć szczególną troską i opieką. W wielu przypadkach, dzięki informacjom przekazywanym przez mieszkańców Sądecczyzny, policjanci udzielali pomocy osobom zagrożonym wychłodzeniem, ratując im życie.
- Policjanci pomogli osobie zagrożonej wychłodzeniem Niska temperatura sprawia, że wiele osób może być narażonych na utratę zdrowia lub życia wskutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osób bezdomnych, samotnych, ale też będących pod wpływem alkoholu, które przez dłuższy czas przebywają na zewnątrz czy w nieogrzewanym pomieszczeniu. Policjanci z Komisariatu Policji w Szczucinie przyszli z pomocą mężczyźnie spędzającemu noc w pustostanie.
- Dwie potrzebujące osoby otrzymały pomoc W okresie jesienno-zimowym osoby będące w kryzysie bezdomności, mieszkające samotnie, nieporadne życiowo, czy też te, które incydentalnie znalazły się w okolicznościach zagrażających ich życiu, należy objąć szczególnym zainteresowaniem i opieką. W ostatnim czasie, dzięki informacjom przekazanym przez mieszkańców, sądeccy policjanci pomogli samotnej seniorce i bezdomnemu mężczyźnie.
- Trudne warunki na drogach powiatu olkuskiego – podsumowanie weekendu Intensywne opady śniegu, które miały miejsce w miniony weekend spowodowały wiele utrudnień w ruchu drogowym. W wielu miejscach zalegał śnieg, drogi były śliskie i miejscami oblodzone. W tym czasie na drogach powiatu olkuskiego doszło do 9 kolizji drogowych. Policjanci otrzymywali również zgłoszenia o utrudnieniach, wiele samochodów „lądowało” w rowach.
- Lód nigdy nie jest bezpieczny! Trwający okres zimowy, stwarza realne niebezpieczeństwo osobom spędzającym wolny czas na akwenach wodnych, które zaczynają pokrywać się lodem. Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze są niebezpieczne.
- Trudne warunki na drogach. Policjanci apelują o ostrożność Z uwagi na opady śniegu pogorszyły się warunki na drogach, a w niektórych rejonach Małopolski zima w pełni. Apelujemy do kierowców, aby odpowiednio przygotować swoje pojazdy do podróży w zimowych warunkach. Szczególny apel kierujemy do pieszych, aby nie stwarzać sytuacji niebezpiecznych i nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, który przy śliskiej nawierzchni nie jest w stanie nagle się zatrzymać.
- Zapomniał zabrać psa sprzed sklepu Mieszkanka Oświęcimia oraz dzielnicowi pomogli psiakowi pozostawionemu na mrozie przed sklepem. Okazało się że 14 – latek, który opiekował się czworonogiem, po zrobionych zakupach zapomniał zabrać go do domu.
- Przechodzień zareagował na psa zamkniętego przez kilka godzin w samochodzie w mroźną pogodę Mieszkańcy powiatu oświęcimskiego od wielu lat świadomie reagują na różnego rodzaju przestępstwa, wykroczenia, a także niebezpieczeństwa grożące nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. W taki właśnie sposób postąpił anonimowy oświęcimianin. Dostrzegł psa, który przy kilkustopniowym mrozie przez kilka godzin przebywał w zamkniętym samochodzie.
- Przypominamy właścicielom i zarządcom budynków o obowiązku odśnieżania chodników i dachów Śliskie i zasypane śniegiem chodniki oraz spadające z dachów sople lub zwały śniegu mogą zagrażać zdrowiu i życiu przechodniów. W związku z opadami śniegu i marznącego deszczu policjanci przypominają właścicielom i administratorom budynków o obowiązku usuwania lodowych sopli i odśnieżania dachów z zalegającego śniegu. Biały puch i lód należy również usunąć z chodników przed posesją, by nie narazić się na mandat lub odpowiedzialność za zaistniałe wypadki.
- W powiecie oświęcimskim uratowano dwie osoby przed zamarznięciem Mieszkaniec Oświęcimia, mieszkaniec Brzeszcz, a także policjanci i ratownicy medyczni interweniowali wobec dwóch wychłodzonych osób. Zarówno chory 57 – latek jak i 89 – letnia seniorka, w porę trafili do szpitala.
- W mrozy marzną również zwierzęta. Zadbajmy o naszych „braci mniejszych” Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie apelują o szczególną opiekę nad zwierzętami o tej porze roku, kiedy temperatura na zewnątrz, zwłaszcza w nocy spada poniżej zera.
- Obowiązek sprzątania chodników przez właścicieli posesji Właściciele nieruchomości sąsiadujących z chodnikiem są zobligowani przepisami prawa do dbania o jego czystość.
- Uwaga mróz! Nie bądź obojętny na osoby zagrożone wychłodzeniem Kiedy temperatura spada poniżej zera, zwiększa się zagrożenie wychłodzeniem organizmu szczególnie dla osób bezdomnych, nietrzeźwych czy starszych, mieszkających samotnie. Nie bądźmy wobec nich obojętni. Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować czyjeś życie.